Skip to content
Skip to content
Evatopia

Evatopia

Transformă-ți utopia în realitate!

  • Home
  • Despre Evatopia
    • Creații
  • Lifestyle
    • Beauty & Fashion
    • Parenting
    • Magie și spiritualitate
  • Diverse
    • Home & Deco
    • În lumea cărților
    • În lumea filmelor
  • SuperBlog
  • Contact
  • Home
  • Lifestyle
  • LUNA MARTIE ADUCE IN PRIM-PLAN UN NOU EVENIMENT ESENTIAL DESPRE AUTISM

LUNA MARTIE ADUCE IN PRIM-PLAN UN NOU EVENIMENT ESENTIAL DESPRE AUTISM

Eva AncaMarch 2, 2023March 2, 2023

Asociația pentru Sănătate Mintală a Copilului, alături de Asociația Împreună cu Zâmbet și Asociația Special Kids-Copii Speciali organizează la București, în data de sâmbătă, 18 martie, la Sala Dalles, o nouă conferință despre autism.

Evenimentul tratează tema „Schimbare de paradigmă în autism. Autismul – cauză sau efect al altor tulburări? Dezbatere: consumul excesiv de ecrane la bebeluși poate cauza comportamente asemănătoare autismului?”.

Conferința își propune să schimbe modul în care trebuie priviți copiii ce au fost diagnosticați cu autism și să dezvăluie ce este, de fapt, autismul și care sunt căile terapeutice și medicale prin care se poate trata, pentru a oferi celor afectați o viață cât mai aproape de normalitate.

Evenimentul va aborda pe larg subiectul autismului, de la cauze, analize și protocoale de tratament, până la terapii de recuperare, terapii adiționale și terapii holistice.

Autismul este o afecțiune considerată drept una dintre cele mai frecvente tulburări ale copilăriei, care se poate trata, însă, dacă recuperarea începe cât mai devreme. “Cu cât este mai mic copilul, cu atât creierul are o flexibilitate mai mare și, bineințeles, procesul terapeutic de recuperare are o eficiență sporită”, a menționat Marius Teodor Zamfir, psiholog clinician psiholog clinician – Președinte al Asociației pentru Sănătate Mintală a Copilului.

Conferința îi va avea ca invitați speciali pe Prof. Univ. Dr. Tudorel Butoi Severin, şeful cabinetului de investigaţii psihologice şi analiză comportamentală, pe Conf. Univ. Dr. Budişteanu Magdalena, care va oferi informații despre “Sindroamele genetice cu comportamente de spectru autist”, Conf. Univ. Dr. Carmen-Michaela Creţu, pentru a prezenta “Riscul infectiilor parazitare la copilul cu autism” și Dr.Adelina Glangher, care va avertiza asupra “Tulburării  de somn în autism”.

Psihologi, medici, părinți și studenți sunt așteptați să se înscrie la conferința din 18 martie pe site-ul dedicat, www.conferinteautism.ro, unde se regasesc informatii complete despre eveniment.

autism, conferinte autism, eveniment

Post navigation

Previous: How to choose the best bodysuit shapewear
Next: EXPERȚI INTERNAȚIONALI VIN LA BUCUREȘTI PENTRU A ANALIZA PROVOCĂRILE INDUSTRIEI IT, LA CODECAMP, CEA MAI LONGEVIVĂ CONFERINȚĂ IT DIN ROMÂNIA

Related Posts

DJ KHALED ȘI SAM HARTMAN, ÎMBRĂCAȚI ÎN TOMMY HILFIGER ÎN TIMPUL UNUI WEEKEND SAILGP PLIN DE ADRENALINĂ ÎN NEW YORK   

June 11, 2025 Eva Anca

Madrí Excepcional devine berea oficială a festivalului UNTOLD 2025

June 6, 2025 Eva Anca

Retreat Wisdom: O călătorie transformațională spre autenticitate, natură și comunitate

June 5, 2025June 5, 2025 Eva Anca

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Caută

Newsletter

Abonează-te pentru a primi notificări când apar articole noi.

Thank you!

You have successfully joined our subscriber list.

.

Alzheimer – click pentru comandă

Blondă în acțiune – click pentru comandă

Agenda Motivațională – click pentru comandă

Petale Scrise. Povestiri cu final neașteptat

AbstractVibes.ro

Scriu și pe:

Scriu și pe:

Copyright All Rights Reserved | Theme: BlockWP by Candid Themes.